top of page
SZÉLES_BANNER.png
újlogo2_edited.jpg

Mi az a "Koloriton"?

A Black Box Studio - Budapest animációs osztálya, mely kifejezetten az animációkra, bábtechnikákra, rajzfilmekre és főleg gyermekeknek készült tartalmakra specializálódott. Egy budapesti "trükkfilmes", vagy mai szavakkal VFX, CGI és motion capture technikákkal dolgozó alkotóműhely.

A név az angol "color" és a német "ton" szóból, a szín és a hang összefonódásából született. Az ötlet azonban nem újkeletű.

1932-ben, Magyarország első rajzfilm készítői (Macskássy, Kassowitz és Halász) alapították meg a Coloritont, mely kezdetben kifejezetten "reklám-rajzfilmekre" és egyéb rövid trükkfilmekre specializálódott. Akkoriban az állam nem finanszírozta munkásságukat, a rajfilmgyártás ugyanis rendkívül költséges volt a korabeli technikákkal. A három fiatal mégsem csüggedt, közösen munkához láttak.

Mi a küldetésünk?

Mi is Macskássyék szellemiségben alapultunk, de egy egészen új, digitális korszakban. Így született a Koloriton Digital. Úgy éreztük, ahogyan talán elődeink is 100 évvel ezelőtt: a magyar filmnek meg kell újulnia, új technikákra és új hozzáállásra van szüksége, hiszen a körülöttünk lévő világ is folyamatosan változik.

 

Ma már teljesen fölösleges megépíteni egy milliárdos díszletet, amikor pár millió forintból, egy LED-fal és egy virtuális háttér segítségével ugyan azt a hatást képesek vagyunk előállítani. Ráadásul ezekkel az új módszerrel a változtatás joga is örökre megmarad, hiszen nem kell ácsot hívnunk a díszlet átalakításához, elég hozzá néhány kattintás.

Úgy gondoljuk, a magyar filmezésnek ki kell lépnie a "bevált módszerek" eszmei börtönéből és nyitni a magyar közönség új generációja felé. Nem milliárdos, két órás történelmi drámákra, hanem rövid és könnyed tartalmakra van szükség, hiszen nem egy tudományos írás bebizonyította már, hogy az okostelefonok korában, az új generáció fiataljai negyven percig is alig tudják megtartani figyelmüket.

A Coloriton Studio ezért is törekszik a magyar történelem és kultúra rövid és könnyed hangvételű bemutatására, új filmgyártási technikák kidolgozására és alkalmazására.

Mivel foglalkozunk?

Elsősorban reklámok-, videoklipek-, oktatóanyagok-, rövidfilmek-, animációs karakterek meganimálásával, virtuális hátterek és 3D épületek fejlesztésével foglalkozunk, de nemzetközi díjat elhozó játékfilmmel is (Kamikaze, 2022) kijutottunk már a külföldi közönséghez. 

 

Megrendelőink is széles képet rajzolnak ki a Magyar Természettudományi Múzeumtól, a budapesti Udvari Kamaraszínházon vagy az Operett színházon keresztül, egészen a független filmes alkotók világáig.

Ezen kívül minden év nyarán alkotó táborokkal várjuk az új generáció fiatal filmeseit, ahol az ambíciózusak személyesen is megismerkednek a filmezés mindennapjaival.

Jelenleg három, a küldetésünkhöz és céljainkhoz közel álló, saját gyártású sorozaton is dolgozunk:

PILVAX PERCEK, avagy mire gondolt a költő? című animációs sorozatunkkal a magyar irodalom alakjait mutatjuk be, 10 perces epizódokban. Az új generáció így játékos, interaktív környezetben ismerheti meg irodalmunkat, Petőfi Sándor nemzeti dalának születésétől, egészen József Attila munkásságáig.

MAGYAR TÖRTÉNELEM (RÖVIDEN) című sorozatunkkal a magyar Honfoglalástól napjainkig rajzolunk átfogó, forráskritikus tartalmat az érettségi előtt állók számára. A sorozat központjában a virtuálisan megépített Kárpát-medence tájai és animációk sokaságával életre keltett krónikáink állnak.

MAGYAR FILMTÖRTÉNET (RÖVIDEN) című sorozatunkkal a magyar film születésétől barangolunk napjaink filmgyártásáig. A Nemzeti Filmarchívum és egyéb fennmaradt források nyomán, kifejezetten a magyar filmek fejlődéstörténetét követhetjük végig. A sorozatban bejárjuk a filmek finanszírozását, a stábok felépítését, a film narratív technikáit, a filmforgatás technológiájának evolúcióját. Mindezt a régi kópiák animációs "újraélesztésével" és filmelméleti narrációval kísérve.

Milyen felszereléssel forgatunk?

A forgatásokat Blackmagic 4k és Sony 4k kamerákkal, a hangot Zoom H4n Pro felszereléssel és vezeték nélküli mikroportokkal rögzítjük. A világítást Godox reflektor rendszerekkel biztosítjuk. A 3D virtuális terekben HTC Vive rendszerrel dolgozunk, a színészek mozgását ROKOKO motion capture system ruhákkal rögzítjük. A drón felvételeket egy DJI Mavick 2 Zoom segítségével forgatjuk, amely 24-48mm lencsehossz variálásával igazán filmes felvételekre is képes. A forgatásokhoz minden technikai felszerelést biztosítunk, felvételeinket saját stúdiónkban, vagy igény esetén külső helyszínen rögzítjük.

Milyen szoftverekkel dolgozunk?

A vágást és a színezést a DaVinci Resolve vágóprogramban végezzük, külön igény esetén az Adobe Premier Pro vagy Adobe After Effects rendszerében (Sony Vegas rendszerben nem vállalunk munkát). Ezen kívül végtelen mennyiségű animációs programjaink közül ezeket használjuk a leggyakrabban: Unreal Engine, Blender, Zbrush, Reality Capture, SideFX Houdini. 3D modelljeinkkel és virtuális tereinkkel aktív tagjai vagyunk a Sketchfab online adatbázisának.

Milyen "workflow"-ban és milyen munkafolyamattal dolgozunk? 

Minden project egy jó ötlettel kezdődik. Ezért mi is fontosnak tartjuk, hogy az első lépés legyen a legbiztosabb. A kapcsolatfelvétel után általában egy személyes vagy online beszélgetést szoktunk javasolni, ahol közösen felmérhetjük a megrendelővel az igényeket és célokat, hogy "mind egy lapon legyünk". Itt választjuk ki, hogy melyik a legideálisabb technika a project létrehozására, milyen pénzügyi és időbeli lehetőségekkel állunk a feladat elé.

Ezt követően elkészítjük a megbízási szerződést és a gyártási tervet, melyet közösen egy újabb megbeszélésen fixálunk a megrendelővel. Ez tartalmazza az gyártási ütemtervet, határidőket (és részhatáridőket), béreket és jogi kérdéseket (zene használat, publikáció helye és módja, kizárólagosság) a kész anyaggal kapcsolatban. Mivel ez egy kulcsfontosságú dokumentum, ettől eltérni nem szoktunk, ez biztosítja mindkét fél számára a precíz és megbízható munkát.

Mind a személyes "élő" forgatásoknak, mind a virtuális, animációs filmeknek egyedi munkamódszere van, ezért a gyártási idő is eltér. A klasszikus értelemben vett forgatások (névjegyvideó, bemutatkozó anyagok, esemény rögzítések vagy hangulatvideók) akár pár nap alatt is elkészülhetnek, azonban egy animációs vagy félanimációs film elkészítése hetekbe is telhet. "Jó munkához idő kell." - mondják, és az évek alatt ez kifejezetten igaznak bizonyult virtuális produkciókra nézve.

Az elkészült videós terméket ezután közösen megtekintjük a megrendelővel (akár stúdiónkban, akár online). Ezt követően egy úgynevezett "biztonsági köre" minden megrendelőnkek van. A látottak alapján egy változtatási körrel élhet, ahol észrevételeit és igényeit megfogalmazhatja. Ezeket próbáljuk minél pontosabban teljesíteni, hogy a lehető legtöbbet hozzuk ki a projectből.

Koloriton nyári tábor kicsiknek és nagyoknak?

Minden nyáron a Veled Kerek színházi alkotótábor keretein belül nyújtunk lehetőséget arra, hogy a kicsik és nagyok is megismerkedhessenek a filmgyártás csodáival. Itt 8-18 éves kor között bárki betekintést nyerhet a filmgyártás teljes folyamatába, miközben a csapatok közösen elkészíthetik életük első rövidfilmjét is. Ezt a tábor végén, közös filmfesztivállal szoktuk megünnepelni, a közönség nagy örömére.

Ezen kívül online filmelméleti kurzusunkkal bárki betekintést nyerhet a filmszakma komplexitásába. 12 részes sorozatunk a történetmesélés módszereitől, a karakterfejlődésen keresztül, a virtuális filmgyártásig vezeti végig a filmek szerelmeseit.

Segíthetsz adód 1%-val?

Igen! A Veled Kerek alkotótábor évről évre egyre jobb és színesebb élményeket szervez a fiatal alkotók generációjának!

Terminál Kortárs Művészeti Egyesület

Adószám: 18143362-1-03

Hogyan tudom felvenni a kapcsolatot?

Legbiztosabban e-mailben, a blackboxbudapest@gmail.com címre írva. Ezt általában azonnal látjuk és 24 órán belül válaszolni is szoktunk a megkeresésekre (ha épp nem egy külső helyszínen forgatunk). Ezen kívül persze jelen vagyunk a kötelező social media platformokon (facebook, instagram, twitter), de ezeket nem szoktuk napi szinten nézni.

Díjaink és elismeréseink:

- KAMIKAZE - Bujtor István film festival Official Selection (2022)

- KAMIKAZE - Kosice International Film Festival Official Selection (2022)

- PETER'S PAN - Csitítgató (Official Music Video) - 5. Magyar Klipszemle, Legjobb VFX (Shortlist) 2021

Partnereink:

újlogo2_edited.jpg
309548827_482503710588063_712727281105373590_n.png
angol.png

Elérhetőségeink:

E-mail: blackboxbudapest@gmail.com

Árajánlat és információk: 

Czimer Dávid (+36 30 086 2420)

Nyári tábor jelentkezés és információk: 

Elek Ányos (+36 20 325 2566)

https://www.facebook.com/veledkerek

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page